"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Peníze pro nezaměstnané asi nepotřebujeme
15.12.2009  zpět 

Peníze pro nezaměstnané asi nepotřebujeme

zdroj: HALONOVINY.CZ

Vážení kolegové, jsem potěšen, že otázce nanovědy a nanotechnologií věnuje Evropský parlament svoji pozornost. Jak dokumentuje i zpráva, o které dnes diskutujeme a kterou chci ocenit a podpořit, hovoříme o technologii, která bude patřit v 21. století ke klíčovým. Je proto správné, že jsou nanověda a nanotechnologie mezi prioritami, kterým chce Evropská unie věnovat pozornost. Má to ale řadu jak pozitivních tak i negativních aspektů.O tzv. globalizačním fondu Evropské unie už jsem čtenáře informoval několikrát.

Fond, který byl původně určen pro zmírňování následků projevů globalizace na zaměstnanost občanů členských zemí Unie ale dostal poněkud pružnější pravidla. A v současné době už z fondu, který měl jen pro letošní rok 2009 připraveno 500 milionů euro, mohou členské státy čerpat prostředky také pro případy propouštění v důsledku celosvětové finanční a hospodářské krize. Lepšímu využití fondu přispívá i změkčení pravidla o počtech lidí, kteří ztratí práci. V Evropském parlamentu jsme přijali dokument, který hranici snížil z tisíce na 500 propuštěných. Přesto jsme stále zemí, která z fondu nic nečerpá a pokud vím, zatím ani o nic nežádá. Příčin je určitě víc.

Jednou z nich je bezpochyby i skutečnost, že se o fondu takřka nic neví mezi veřejností. Průzkum v evropské sedmadvacítce odhalil, že o finančním fondu, který může ulehčit ve složité situaci tisícům lidí, nikdy neslyšelo 71 procent obyvatel Unie. Tedy takřka tři čtvrtiny lidí netuší, že by pro ně jejich vlády a ministerstva mohly získat peníze na pomoc při hledání nového zaměstnání, pro profesní poradenství, odbornou přípravu a rekvalifikaci, i například finance pro rozběh vlastního podnikání nebo jiné samostatně výdělečné činnosti. Co je ale asi ještě horší, o tyto možnosti se nezajímají ani ti, kteří vlastně o prostředky z fondu mohou žádat - tedy naše příslušné úřady. Jak jinak si vysvětlit, že z fondu na pomoc zmírnění následků globalizace a také krize už získaly pomoc státy jako Portugalsko, Španělsko, Litva, Belgie, ale i Německo, ale ČR nikoliv? A Evropská unie už eviduje nebo projednává také žádosti z Irska, Švédska nebo Nizozemí.

Cožpak u nás se nepropouští? Máme málo firem, jejich dodavatelů nebo odběratelů, kde lidé přišli o místa? Když byl problém se sklárnami, dostalo se jim od tehdejšího premiéra Topolánka odpovědi, že z globalizačního fondu čerpat ČR nemůže, protože nesplňuje podmínky. Ty se týkaly dopadu globalizace. Teď už ale nově lze mírnit i následky krize. V České republice se snad nenajde odvětví, kde bylo propuštěno za období devíti měsíců 500 zaměstnanců, nebo firma, kde přišlo o práci tolik lidí po přesunech výroby jinam?

Když jsem jako stínový zpravodaj pro dokument, zřizující Fond pro zmírnění následků globalizace, upozorňoval na nutnost přijetí takových pravidel, která by umožnila čerpat peníze pro co nejširší spektrum lidí a to nejen v tzv. velkých členských zemích Unie, návrhy tehdy pravicově orientovaní poslanci EP nepodporovali. Dnes už jsou podmínky lepší, i když se zdá, že ti velcí se opět umí k evropským financím lépe dostávat. Stačí prolistovat žádosti o dotace a zjistíte, že třeba Německo je schopno získat prostředky z fondu, i když přesunuje v zájmu svých větších zisků výrobu z Německa do Rumunska (tedy mezi zeměmi Unie) gigant Nokia. Určitě není náhoda, že dalším, kdo by rád ukrojil z evropského fondu kus finančního koláče, je Irsko, konkrétně kvůli propouštění ve firmě Dell.

Když zřizovaný fond sklízel kritiku, že bude nahrávat zase jen velkým a mocným, tvrdilo se, že nikoli. Zmíněné dva příklady mluví za vše. Ukazuje se ale, že i některé tzv. malé země Unie dokážou nabízenou pomoc využívat (viz. Malta, Litva atd.).

I komisař Evropské unie pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla přiznal nedávno při své návštěvě na Vysočině, že peníze z fondu nejsou vyčerpávány, a že tu je šance i pro Českou republiku. Motivací může být informace, podle které z 10 000 pracovníků, jimž byla v minulém roce pomoc z fondu poskytnuta, našly více než dvě třetiny z nich novou práci. Jsem proto přesvědčen, že když už tu existuje nabídka a možnost získat pro pomoc lidem v krizových situacích peníze, mělo by se i u nás udělat maximum pro využití takové šance. Do konce roku 2011 to jde už i v případech dopadů krize.

2. prosince 2009, Vladimír REMEK

česky anglicky
Pátek 13.12.2019
svátek dnes: Lucie
zítra: Lýdie
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
383906

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 09.12.2019
Nahoru