"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Kdo se vlastně ugriloval?
20.01.2010  zpět 

Kdo se vlastně ugriloval?

zdroj: Česká média

Veřejná slyšení kandidátů na členy Evropské komise před poslanci Evropského parlamentu, všeobecně označovaná jako grilování , přinesla hned několik poznatků. Zdála se mi například příliš formálně sešněrovaná . V diskusi s navrženými uchazeči o posty eurokomisařů totiž bylo nutné se předem do debaty přihlásit prostřednictvím politických frakcí s ohledem na klíč přiděleného počtu vystoupení. Tím se smazala možnost opravdové bezprostřední diskuse s kandidátem, vycházející i z už přednesených postojů a názorů. Navíc mi bylo kandidátů při slyšeních v parlamentních výborech upřímně líto , protože každé z těchto grilování bylo naplánováno na tři hodiny. Bez přestávky, takže kandidáti neměli - na rozdíl od nás poslanců, kteří mohou z jednací místnosti kdykoli odejít a zase se vrátit - ani minutu oddechu. Tři hodiny bez šance protáhnout se, neřkuli odskočit si , to podle mého není zrovna korektní a profesionální přístup, natož přístup podle hledisek lidských.

Když pak odhlédnu od těchto formálních znaků slyšení v EP, je tu ještě stránka obsahová. A tady jsem si položil vedle jiných i otázku, kdo že se to vlastně nakonec při tom grilování ugriloval nebo řekněme spálil. Třeba v případě Štefana Füleho, navrženého na místo v komisi nakonec po všeobecném tápání za naši Českou republiku. Jak jsem mohl sledovat, právě média u nás před jeho prezentací před výborem EP rozdmýchala doslova kampaň, podle které měl být kandidát europoslanci snad až manifestačně ukřižován za členství v komunistické straně před rokem 1989. Jak tvrdila média, nechystali se poslanci EP v případě českého kandidáta na nic jiného, než jak si ho podají za hříchy minulosti, včetně studia na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO). Rozhlas dokonce položil posluchačům sugestivní otázku, jestli jim vadí komunistická minulost bývalého velvyslance České republiky v Litvě a Velké Británii i reprezentanta ČR při NATO. Jako kdyby to veřejnost ještě mohla ovlivnit, když se na kandidatuře pana Füleho shodla vládní pravice i levice. Nešlo tedy vlastně o nic jiného, než o ovlivňování veřejnosti v kauze, do které ani nemohla mluvit. Navíc pod heslem přání otcem myšlenky , jak se při vlastním slyšení ukázalo.

Europoslanci bez rozdílu politické příslušnosti totiž prokázali mnohem větší profesionalitu, smysl pro realitu, potřebu zabývat se věcmi podstatnými a ne laciným politikařením. U Štefana Füleho je zajímaly jeho profesní předpoklady, názory a představy o případném působení ve funkci eurokomisaře pro rozšíření EU. Možná jim také došlo, na rozdíl od některých naších žurnalistů , že jsme se souhlasem tamních vlád asi před jeho nynější kandidaturou na komisaře tehdy nevyslali do Vilniusu, Londýna a Bruselu do NATO člověka s nepřijatelnou nebo závadnou minulostí.

Nemusím souhlasit s panem Fülem v řadě věcí, ale mohu rád jako občan České republiky ocenit, že si při slyšení vedl dobře. Ukázal znalosti profesní i diplomatické. Na politickou minulost se ho, namísto předpovídané otázkové smršti , dotázal jen jeden z poslanců. A ve srovnání s jinými kandidáty mu možná k solidnímu vystoupení na půdě EP dopomohla i zkušenost a kvalitní průprava z prestižní moskevské vysoké školy pro diplomaty, na které mimochodem měly a mají stále zájem přednášet a besedovat mnohé světové osobnosti (Margaret Thatcherová, Madeleine Albrightová, Jacques Chirac, George Bush) a jejíž čestným doktorátem se pyšní například Marti Ahtisaari, Hans Dietrich Genscher nebo bývalý předseda EP José María Gil- Robles.

Mám tak z letošního grilování v EP dojem, že se ve vlastní šťávě ugrilovala hlavně některá naše média.

Vladimír Remek, poslanec EP

česky anglicky
Čtvrtek 05.12.2019
svátek dnes: Jitka
zítra: Mikuláš
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
383338

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 02.12.2019
Nahoru