"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Europoslanci ke zlepšování podmínek na obloze i ve vesmíru
03.02.2010  zpět 

Europoslanci ke zlepšování podmínek na obloze i ve vesmíru

zdroj: Haló noviny

Součástí aktivit poslanců Evropského parlamentu je i jejich angažovanost v zájmových, neformálních uskupeních, známých jako Intergroups - tedy něco jako meziskupiny . Pro funkční období EP v letech 2009 - 2014 jich nakonec za podpory politických skupin vzniklo 27. Šíře jejich záběru je značná, ustaveny byly například skupiny pro řešení otázek spojených s rozvojem měst, klimatickými změnami, jiná skupina poslanců se bude zabývat problémy dostatku vody, života hendikepovaných obyvatel Evropské unie, ale i situací v médiích nebo rozvojem území kolem Baltu...

Na činnosti v předchozích letech ale naváže také znovuustavená Intergroup Sky and Space , ve které jsem měl možnost působit v Bruselu v letech 2004 - 2009. Lidé s ambicí pomáhat rozvoji a zkvalitňování podmínek pro letectví i pro evropské aktivity ve vesmíru, budou pokračovat v práci na přípravě směrnic, zpráv a dalších dokumentů, týkajících se bezpečnosti letecké dopravy, její kvalitnější organizace, účasti států na kosmických projektech EU. I když se všechno vždycky nepodaří uskutečnit, odborné semináře, setkání specialistů, návštěvy jednotlivých pracovišť daných oborů a různé další formy výměny názorů napomáhaly, a věřím, že i nadále budou napomáhat ku prospěchu rozvoje letecké dopravy i aktivit obyvatel Unie ve vesmíru.

V této souvislosti je možná dobré připomenout, že jen odvětví letectví vytváří údajně v Evropě obrat více než 94 miliardy eur a zaměstnává takřka půl milionu vysoce kvalifikovaných odborníků. Jde tedy celkově o aktivitu, která má i přímou souvislost s každodenním životem mnoha lidí v EU. V neposlední řadě pak hovoříme také o vysoce prestižních technologiích a postupech, spojených s rozvojem vědy a výzkumu. Odvětví vynakládá podle některých odhadů více než 12 % svého obratu do výzkumu a vývoje.

Ve skupině Sky and Space jsem se znovu sešel s řadou poslanců, kteří mají nemalé předchozí zkušenosti, jako třeba kolega Boguslav Liberadzki z Polska, který působil v letecké společnosti LOT, nebo paní Jacqueline Foster s minulostí v leteckém průmyslu i British Airways, včetně zaměstnanecké a odborářské problematiky. Pokud jde o vesmírné projekty, určitě budu mít i já opět příležitost uplatnit znalosti z oboru kosmonautiky i letectví, včetně aktivit kolem projektů družicových navigačních systémů Evropské unie EGNOS a Galileo. Navíc skutečnost, že jsem byl na ustavujícím zasedání skupiny zvolen místopředsedou Intergroup Sky and Space , považuji za ocenění aktivit a zúročení práce z předchozího funkčního období v EP.

V této souvislosti mohu konstatovat značný zájem o moji informaci, že v České republice pracuje na parlamentní půdě při hospodářském výboru velice aktivní podvýbor pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku, vedený předsedou, poslancem za KSČM ing. Pavlem Hojdou. Podíl našich poslanců na činnosti Evropské meziparlamentní kosmické konference (v roce 2009 byla v Londýně, letos ji má hostit Rumunsko) vyvolává pozornost a jsem přesvědčen, že v tomto směru je prostor pro spolupráci i s Intergrupou Sky and Space při Evropském parlamentu. Mimochodem další šancí pro zviditelnění České republiky bude i letošní 61. Mezinárodní astronautický kongres, který se sejde na přelomu září a října v Praze. Po loňském zasedání Mezinárodní asociace účastníků kosmických letů to bude další příležitost ukázat, že má Česká republika v oboru letectví a kosmonautiky co nabídnout nejen Evropě a Evropské unii.

Vladimír Remek, poslanec EP
místopředseda Intergroup Sky and Space

česky anglicky
Pátek 13.12.2019
svátek dnes: Lucie
zítra: Lýdie
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
383906

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 09.12.2019
Nahoru