"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Europoslanci se chlubí úspěchy ...
14.10.2010  zpět 

Europoslanci se chlubí úspěchy. Není jich až tolik.

zdroj: Parlamentní listy

9.10.2010 16:21 - Čeští europoslanci někdy označují za úspěchy například získání funkcí, zamezení diskriminace či nlézání kompromisů. Server iDNES.cz nechal jejich "chlubení" analyzovat odbornou firmou, která dospěla k názoru, že co do aktivity, jsou Češi na chvostu Evropy.

Odborná firma Analytické centrum se zabývá mimo jiné pravidelným hodnocením činnosti europoslanců. Podle zářijové zprávy Češi v Bruselu za zahraničními kolegy velmi pokulhávají. Například průměrná účast na jednáních odsunula Česko na 24. místo z 27.

iDNES.cz oslovil všechny české europoslance a zeptal se jich, co považují ve své práci za nejdůležitější. Skutečně úspěšných bylo pomálu.

Evropské peníze

Europoslanec Jiří Havel (ČSSD) pomohl poslat zhruba 50 milionů korun na organizaci Olympiády dětí a mládeže ČR v Liberci, která se konala na začátku roku. Oldřich Vlasák (ODS) převědčil Evropskou komise, že Pec pod Sněžkou má získat dotaci čtvrt miliardy na opravu lanovky, protože nejde o zakázanou podporu.

"Práce poslance by měla být zaměřená především na legislativu, následně pak na podporu různých projektů či aktivit. Někdy se však stává, že se z poslanců se stávají více ´lobbisté´ než ti, kteří by měli regulovat pravidla," komentoval kroky politolog Karel Škácha z Analytického centra.

Výjimkou je Libor Rouček (ČSSD), kterému se podařilo zařadit trať Praha - České Budějovice - Linec do seznamu prioritních transevropských železnic. "V tomto případě jde o důležitou věc," ocenil projekt Škácha. Česko na tuto stavbu může snáz čerpat evropské peníze.

Dva poslanci pomáhali budovat evropský navigační systému Galileo. Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS) se stal zpravodajem legislativy, která Galileo provází. Česko usiluje o sídlo systému v Praze. Československý kosmonaut Vladimír Remek (KSČM) pracuje na zprávě, která má hodnotit dosavadní situaci evropských programů družicové navigace a nastínit jejich perspektivu.

Tyto aktivity mají podle Škáchy pro Česko význam. "Remek má dlouhodobou koncepci a u Tošenovského není práce jen o zpravodajování, ale je za tím řada dalších aktivit a činností."


Niva a tvarůžky a ochrana spotřebitele

Jan Březina (KDU-ČSL) se zasloužil ochranu olomouckých tvarůžků a sýru niva. Tvarůžkům byla zeměpisná ochrana přiznána po šesti letech sporů v červnu, niva ji získala před rokem.

"Je to jeden ze způsobů, jak ochraňovat národní produkty a posilovat konkurenceschopnost českých firem v Evropě. Březina se stal těmito kroky mediálně známým," dodal Škácha.

Zuzaně Roithové (KDU-ČSL) prošla Evropským parlamentem zpráva o důvěře spotřebitelů v digitálním prostředí.

Edvard Kožušník (ODS) zabránil vzniku centrálního evropského standardizačního úřadu. Pokud by úřad vznikl, Evropa by podle něj neměla při rozhodováních na mezinárodních fórech například o normách ISO 27 hlasů, ale jen jeden.

"Roithová se dá považovat za jednu z nejúspěšnějších poslankyň, dlouhodobě vykazuje v oblasti ochrany spotřebitelů kvalifikovanou práci. Nováček Kožušník zase patří mezi ty poslance, kteří dokáží najít silné a důležité téma a přesvědčit kolegy, aby se k němu připojili," upozorňuje Škácha.

Kožušník například přesvědčil 91 europoslanců, aby společně s ním navrhli na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení kubánského disidenta Guillerma Fariňase, který proslul 135denní hladovkou.

Parlamentní listy: ro

česky anglicky
Středa 19.02.2020
svátek dnes: Patrik
zítra: Oldřich
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
388919

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2020, webmaster.
Datum poslední aktualizace 17.02.2020
Nahoru