"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Pohled z vesmíru lidstvu pomáhá
14.10.2010  zpět 

Pohled z vesmíru lidstvu pomáhá

zdroj: Haló noviny

PRAHA - Při humanitárních katastrofách nebo k ochraně životního prostředí se budou stále více využívat snímky z družic. Stále dokonalejší technika totiž umožňuje třeba sledovat ropu rozlitou v oceánu nebo tloušťku ledovců.

Využití kosmických technologií pro sledování životního prostředí je jedním z témat 61. mezinárodního astronautického kongresu (IAC 2010), který probíhá v metropoli na Vltavě od 27. září do 1. října. Sjelo se na něj na dva tisíce odborníků z celého světa.

Na kongresu byl přítomen i první československý a první evropský kosmonaut Vladimír Remek, poslanec Evropského parlamentu za KSČM. Jak Remek zdůraznil pro náš deník, tyto kongresy jsou klíčovou platformou na setkávání, navazování kontaktů a bohatou výměnu zkušeností odborníků z oblasti kosmonautiky. »Jeden z takovýchto kongresů proběhl již před 33 roky, také v Praze,« vzpomněl náš kosmonaut. »Byl zajímavý tím, že tenkrát už jsme pobývali ve Hvězdném městečku u Moskvy a připravovali jsme se na vesmírný let se sovětskými kosmonauty v rámci mezinárodní spolupráce Interkosmos, na níž se také podílelo například Polsko nebo Německá demokratická republika,« řekl Remek. Podle něho nejpodstatnější je však skutečnost, že po onom kongresu v hlavním městě tehdejší ČSSR před 33 roky odstartovala do vesmíru 2. března 1978 kosmická loď, v níž byl první československý kosmonaut (Remek) a Alexej Gubarev.

Setkání poslanců

V neděli, ještě před oficiálním zahájením 61. mezinárodního astronautického kongresu, se uskutečnilo též setkání poslanců z různých zemí, s nimiž si mohl poslanec EP za KSČM také mnoho zajímavého povědět. »Jeho tématem bylo využití kosmonautiky a kosmických technologií při případném odvrácení hrozby následků velkých přírodních nebo jiných katastrof,« uvedl Remek. »Pro Českou republiku je velice dobře, že se tady kongres opět koná. Naše země se na kongresu viditelně zvýrazňuje před světem a prezentuje své oprávněné ambice. Česká republika zastává významné místo v Evropské kosmické agentuře,« uvedl Remek pro náš deník.

Pohled z vesmíru pomáhá

»Družice fotí zemský povrch, ale ty senzory, které to fotí, to nesnímají jen ve viditelném spektru, ale i v jiných částech elektromagnetického spektra…, třeba v infračerveném nebo ultrafialovém,« uvedl pro ČTK Josef Šobra z České kosmické kanceláře. Snímky ukážou třeba rozložení oblačnosti nebo vlhkost půdy. S družicovými snímky se proto podle něj bude stále více pracovat například při rozhodování o zemědělských dotacích. Evropská kosmická agentura (ESA) už dálkový průzkum Země využívá také k zefektivnění pomoci při humanitárních katastrofách.

»Když je třeba povodeň, tak ty snímky ukazují, kde je voda. Přes ten snímek se dá přeložit třeba mapová vrstva…, a když si přes to přeložíte tu vrstvu, kde jsou zobrazeny silnice a mosty, zjistíte, co je pod vodou, co není pod vodou, kam se záchranáři dostanou,« popsal výhody snímkování z Vesmíru Šobra.

Remek byl zatím poslední

»Samozřejmě jsme zapojeni v aktivitách spojených s navigací, telekomunikací, pozorováním Země, vývojem nové generace nosných raket i základními technologickými problémy,« uvedl Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Přitom doplnil, že přestože je ČR malá, v kosmickém výzkumu se angažuje výrazně. Jako český unikát označil Václavík takzvané mikroakcelerometry, což jsou přístroje, schopné měřit velmi malá zrychlení a používané na družicích. Pro družici Proba–2 také Češi vyvinuli tzv. duální segmentovanou Langmuirovu sondu, která zkoumá plazma a interakci mezi slunečním větrem a zemskou magnetosférou. V rámci spolupráce s ESA se také podařilo vyslat českého lékaře Aleše Rybáka do Antarktidy, kde mezinárodní tým připravuje budoucí expedice na okolní planety. »Česká republika se ale v nejbližší době nechystá vyslat člověka do vesmíru,« upozornil Václavík. Případní zájemci si prý musejí počkat, než ESA v horizontu pěti let udělá výběrové řízení na účast ve vesmírných misích.

29. 9. 2010(jel)

česky anglicky
Středa 19.02.2020
svátek dnes: Patrik
zítra: Oldřich
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
388919

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2020, webmaster.
Datum poslední aktualizace 17.02.2020
Nahoru