"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Gagarin v Bruselu
15.03.2011  zpět 

Gagarin v Bruselu

zdroj: Haló noviny

Stačí vyslovit Gagarin a většině lidí je hned jasné, o kom a o čem je řeč. Jméno prvního člověka, který zahájil pilotované lety do vesmíru, je dnes synonymem pro kosmonautiku, je pojmem, kterému rozumí celý svět.

V dějinách lidstva je padesát let sice jen zlomkem času, ale jméno Jurije Gagarina, stejně jako datum jeho obletu Země – 12. duben 1961 – už budou navždy zapsány v historických přehledech. Vedle dalších událostí, které označujeme za milníky. Ať už za takové považujeme třeba vytvoření kola, vynález knihtisku, penicilínu, objevení Ameriky, vstup člověk na Měsíc atd.

Uvědomil jsem si to ve chvílích, kdy jsem oslovoval nejrůznější osobnosti v Evropském parlamentu, ale i mimo něj, s návrhem spolupodílet se na akci, která by právě v bruselském sídle EP důstojně připomněla začátek nové éry vesmírných aktivit lidstva. Všude jsem našel pochopení, nehledě na politickou příslušnost či zájmy. Ať už u vedení parlamentu, v Delegaci pro spolupráci EP s Ruskou státní Dumou, v Evropské komisi i Evropské kosmické agentuře, mezi kolegy v interskupině Sky&Space nebo pochopitelně u Stálé mise Ruské federace při Evropské unii. A jen jsem si přitom potvrdil, že na evropské úrovni se jedná věcněji a logičtěji, bez zbytečných politických předsudků, než tomu je velmi často u nás doma.

Chystaná výstavka a společenské setkání při jejím otevření nemá ale být jen připomínkou významného historického letu Jurije Gagarina. Chceme také ukázat, že po tomto začátku pilotovaných kosmických letů se vesmírná aktivita ve světě rozvinula do nebývalé šíře a dnes už výsledky výzkumu, aplikace technologií, informace, které z prostoru mimo naši planetu máme, jednoznačně ovlivňují náš každodenní život. Co víc, v řadě směrů jsme na těchto aktivitách doslova všichni závislí. Což si už ani neuvědomujeme, snad jen někdy při vyhrocených situacích a událostech, jako je třeba nyní katastrofa a likvidace jejích následků v Japonsku…

Ne náhodou, na rozdíl od některých »snaživců«, opakovaně se pokoušejících zpochybňovat význam letu Jurije Gagarina a hledajících nejrůznější bulvární historky kolem jeho života i smrti, oceňují význam letu prvního člověka do vesmíru i samotný čin Jurije Gagarina třeba Američané. Sice v »kosmických závodech« let minulých konkurenti, přesto jim nic nebránilo v tom, aby na Měsíc nedopravili medaili s portrétem Gagarina. A slova Neila Armstronga, prvního člověka na měsíci, který prohlásil – »Gagarin nás všechny pozval do vesmíru«, patří mezi legendární citované výroky.

Jsem proto rád, že si let prvního člověka do vesmíru připomeneme právě v Evropském parlamentu. Evropská unie – také díky jeho poslancům - hraje v oboru důležitou a důstojnou roli. A jsem přesvědčen, že ji bude hrát také do budoucna, stejně jako věřím, že svoje místo i tradici bude nadále potvrzovat i Česká republika. Šanci, jako člen Evropské kosmické agentury, v řadě projektů máme a aktivity našich subjektů vypadají slibně.

Vladimír REMEK, poslanec Evropského parlamentu (za KSČM), 87. člověk ve vesmíru

15. 3. 2011Vladimír REMEK

česky anglicky
Středa 19.02.2020
svátek dnes: Patrik
zítra: Oldřich
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
388918

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2020, webmaster.
Datum poslední aktualizace 17.02.2020
Nahoru