"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Směry politiky Unie na podporu výzkumu
09.03.2005  zpět 

Směry politiky Unie na podporu výzkumu


Vladimír Remek, za skupinu GUE/NGL.

Vážený pane předsedo, vážený pane komisaři, kolegyně a kolegové. Když jsem se právě před sedmadvaceti lety v tento den, mimochodem také v noční směně, připravoval na návrat z oběžné dráhy kolem Země po více než jednotýdenní kosmické vědecko-výzkumné misi na kosmické stanici Salut 6, ani ve snu mne nenapadlo, že se po letech budu moci k dalšímu směřování vědy a výzkumu v Evropě vyjadřovat před podobným plénem, a navíc se na něm i svou účastí aktivně podílet. A tak bych teď rád ocenil úsilí zejména paní Locatelliové, která odvedla na své zprávě velký kus dobré práce, proto i zítra tento dokument při hlasování podpořím. Tím spíš, že se v projektu nezpochybňuje význam kosmonautiky a role vědy a výzkumu vesmíru pro budoucnost Evropy, přesněji pro její obyvatele.

Jsem přesvědčen, že je také potřeba podporovat takové projekty, jako je například program Galileo nebo GMS a to i proto, že jak vím ze své osobní zkušenosti s sebou nesou šanci pro řadu dalších příbuzných oborů i naději na stovky, možná i tisíce nových pracovních míst. Podobně tak třeba i v energetice program ITER, ale o tom hovořil můj kolega.

Na závěr si dovolím příměr. Možná stojíme na prahu stejných rozhodnutí jako stáli kdysi španělští králové, když rozhodovali, zda-li podpoří či ne projekt Kryštofa Kolumba, což z dnešního pohledu byl vědecký experiment, který měl potvrdit, že Země je kulatá. Změnil nejen mapu světa, ale ovlivnil i celý jeho další následný vývoj až do dnešních dnů. Děkuji.

česky anglicky
Čtvrtek 05.12.2019
svátek dnes: Jitka
zítra: Mikuláš
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
383338

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 02.12.2019
Nahoru