"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Galileo vstoupí do našich životů
28.06.2011  zpět 

Galileo vstoupí do našich životů

zdroj: Haló noviny

V minulých dnech byla završena více než roční práce na dokumentu Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) o evropských družicových navigačních programech.

Zpravodajem byl europoslanec Vladimír Remek (za KSČM).

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku byl dokument zabývající se »střednědobým přezkumem evropských družicových navigačních programů, hodnocením, budoucí výzvou a perspektivami financování« schválen naprostou většinou hlasů. Zpravodaj soudí, že se dokument stává dalším »kamínkem v mozaice kroků, směřujících k postupnému budování a nakonec úspěšné realizaci především projektu Galileo«. Ten považuje europoslanec dlouhodobě za nesmírně důležitý pro udržení nezávislosti a konkurenceschopnosti Evropy. Galileo je podle Remka sice projektem družicové navigační sítě, ale jde o systém infrastruktury, zásadně ovlivňující takřka všechny stránky života občanů členských zemí unie i mimo ni a navíc doslova »prostupující« všemi zásadními politikami EU.

»Jsem rád, že mohu být přitom, když je tento projekt uváděn do života a že se mohu na jeho formování podílet, protože jsem přesvědčen, že Evropa projekt Galileo potřebuje. Pokud ho nebude mít, bude muset služby, které nabízí, získávat od konkurence z USA, Ruska, nebo z Číny či jiných států, které podobné systémy budují také,« řekl Remek.

Veřejnost potřebuje komplexní informace

K akcím, které se rovněž zabývaly uplatněním satelitních technologií v životě Evropy, patřil pracovní seminář o tom, jak přínos družicových navigačních systémů vnímá veřejnost. Pod patronací Remka, který spoluorganizoval akci ve spolupráci s Evropským institutem pro vesmírnou politiku ve Vídni, se v Bruselu sešli nejen poslanci EP, ale i specialisté různých oborů. Shodli se, že pro další rozvoj programů, jako je Galileo, je velice důležité, aby veřejnost měla dostatek kvalitních a transparentních informací o přednostech systému, jeho přínosu například pro energetiku, finančnictví nebo pro zaměstnanost. To je třeba v kontrastu s neustálým jednostranným zdůrazňováním finanční stránky projektu a zužováním tématu na pouhou využitelnost v dopravě. Účastníci akce doporučili, aby evropské instituce lépe komunikovaly s veřejností a poskytovaly jí více konkrétních příkladů uplatnění družicových systémů v praxi. A ty už existují, ať už v zemědělství, organizaci dopravy (včetně MHD), řízení krizových situací, monitorování klimatických změn atd.

Střízlivě k jaderné problematice

V nejrůznějších formách pokračovaly na půdě EP také diskuse o budoucnosti evropské jaderné energetiky po tragických událostech v japonské Fukušimě. Debaty vedli poslanci nejen ve výboru ITRE, ale při specializovaných slyšeních, setkáních s představiteli Evropské komise a také na plénu EP. K postojům řady poslanců, včetně českých zástupců, kteří upozorňují na potřebu realistického a uvážlivého přístupu k problému budoucnosti využití »jádra« pro evropskou energetiku, se přidal i Vladimír Remek, který dlouhodobě patří k zastáncům tzv. »vyváženého energetického mixu«, tzn. rozumného podílu všech zdrojů energií na uspokojování stále větších energetických potřeb Evropy. I přes velkou vlnu emocionálně laděných názorů především z řad odpůrců jaderné energie a také to, že některé evropské státy překotně (hlavně z politických důvodů) uvažují o omezení či zastavení využívání jaderných kapacit, značná část poslanců EP požaduje důkladnou analýzu příčit problémů ve Fukušimě, a teprve potom přijímání zásadnějších rozhodnutí.

25. 6. 2011(kpep)

česky anglicky
Čtvrtek 05.12.2019
svátek dnes: Jitka
zítra: Mikuláš
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
383338

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 02.12.2019
Nahoru