"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Integrita a transparentnost trhu s energií (rozprava)
17.10.2011  zpět 

Integrita a transparentnost trhu s energií (rozprava)


Vladimír Remek (za skupinu GUE/NGL)

Pane předsedající, když jsem byl před více než sedmi lety zvolen do Evropského parlamentu, myslel jsem si, že o energetice a celé problematice kolem ní něco vím, že se v ní orientuji a v zásadě jí také rozumím. Po prvním období v Bruselu jsem pochopil, že skoro nic nevím. A v tomto druhém období práce v Parlamentu mám stále silnější pocit, že tomu už asi přestávám i rozumět. Proč? Protože celou dobu slyším jako hlavní myšlenku stále dokola, že liberalizace má přinést levnější cenu energie pro spotřebitele. Musím ale konstatovat, že se to za celých sedm let nikdy nestalo. Pokud ano, vyveďte mne z omylu. Přitom pod tímto ústředním heslem o stabilnějších, spolehlivějších a levnějších dodávkách energií stále přijímáme nová a nová pravidla. Celková globalizace a liberalizace trhu nakonec nezajišťuje spolehlivější a levnější energie. V konečném důsledku hlavní náklady nesou vždy občané-spotřebitelé. Narozdíl od velkých hráčů na trhu, kteří si na malé zisky naříkat rozhodně nemohou.

Předložený dokument je poměrně odborný a složitý a nemohu se zbavit dojmu, že se v něm nejlépe orientují a také ho ovlivnili především velcí hráči evropského energetického trhu, potažmo velké členské státy. Nicméně faktem také je, že zpráva přináší prvky posílení transparentnosti, o kterých už zde hovořili kolegové. Je to i díky práci zpravodaje, kterou bych chtěl vysoce hodnotit a ocenit, protože byla nesmírně náročná. Stejně jako je skutečností, že trhy s energiemi mají přeshraniční charakter, a proto jsou jistá pravidla nezbytná.

Ve výboru ITRE jsme k návrhu Komise přinesli řadu změn, abychom se ještě více zaměřili na předcházení projevům zneužívání a manipulace na energetickém velkoobchodním trhu. Přes to všechno nás ale ještě čeká na tomto poli dost práce. Třeba i proto, že vlastně zatím celoevropský energetický trh neexistuje, není vzájemně propojený a nemůžeme, anebo jen omezeně, pružně a účinně reagovat na případné krizové situace.

česky anglicky
Středa 19.02.2020
svátek dnes: Patrik
zítra: Oldřich
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
388918

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2020, webmaster.
Datum poslední aktualizace 17.02.2020
Nahoru