"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Návrh opravného rozpočtu č. 1/2012: financování projektu ITER (rozprava)
19.04.2012  zpět 

Návrh opravného rozpočtu č. 1/2012: financování projektu ITER (rozprava)


Vladimír Remek (za skupinu GUE/NGL)

Dlouhodobě zastávám názor, že jaderná fúze může být pro lidstvo šancí, jak v budoucnu řešit zásadní problém získávání energie. Moc takových možností nemáme. A jsem přesvědčen, že Evropa má být v popředí výzkumu a vývoje. V Evropském parlamentu jsme vždy nakonec tento trend podpořili. Pochopitelně s vědomím nutnosti transparentnosti a účelného vynakládání nemalých prostředků na stěžejní projekty. Musíme ale překonat neustálé přešlapování kolem problémů financování klíčových unijních záměrů. Všechno něco stojí. Krize není argument. Naopak, pro její překonání a výhled do budoucna je třeba podporovat projekty, jako je ITER. I proto, že program je příležitostí také pro menší státy Evropské unie a je třeba živou vodou pro malé a střední podniky podílející se na výrobě komponentů programu fúze z celé poloviny.

Bylo by krátkozraké nezkusit, byť zprostředkovaně, využít slunce a vodu pro blaho člověka, byť zásadní výsledky projektu ITER některé z nás asi minou.

česky anglicky
Středa 19.02.2020
svátek dnes: Patrik
zítra: Oldřich
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
388919

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2020, webmaster.
Datum poslední aktualizace 17.02.2020
Nahoru