"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Kosmonautika a gastronomie
19.05.2013  zpět 

Kosmonautika a gastronomie


Především pro odborníky, ale nejen pro ně vychází nová publikace s názvem "Gastronomie v toku času I." Což je zdánlivě poněkud vzdálené problematice, kterou obvykle nacházíte na těchto internetových stránkách. Ale protože uvnitř díla najdete i rozhovor s Vladimírem Remkem na téma "Kosmonautika a gastronomie", čtete právě teď toto upozornění na novou knihu. A také několik úryvků z publikace:

Gastronomie v toku času I. "... i kosmonauti se musejí na oběžné dráze stravovat a vý­znam potravin roste s délkou jejich pobytu ve vesmíru. I ve stavu beztíže člověku vyhládne, po­cit hladu sice nemá vliv jen na chuť či nezpůsobí averzi k jídlu, ale přesto určitě stravování ovliv­ňuje..."

"V našem jídelníčku bylo možné najít podobné či stejné „položky“ jako doma na Zemi nebo v restauraci. Tedy gastronomie typu – polévky, boršč, guláš, maso hovězí, kuřecí i vepřové se zeleninou atp. Vše ovšem ve skupenství – řekněme – rosolovitém nebo jako by v aspiku, tedy v takovém, aby potrava – z už výše popsaných důvodů – držela pohro­madě. Nechyběly ani moučníky – kromě sušenek nebo čokolády jsme jedli také pudink nebo tvarohové pyré..."

"Když totiž na Zemi vaříte guláš, tak je vždycky trochu jiný, neřkuli je rozdílný v různých restauracích, byť je připravován podle jednoho receptu. Pokaždé je totiž v hrnci něčeho o maličko více a jiného méně. Kdežto když uva­řili guláš pro vesmírnou misi, tak to byl jeden „velký hrnec“ pro spoustu tub nebo kon­zerv a chuť tak byla naprosto stejná..."

Více na http://www.press21.cz/gastronomie.php

česky anglicky
Středa 19.02.2020
svátek dnes: Patrik
zítra: Oldřich
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
388918

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2020, webmaster.
Datum poslední aktualizace 17.02.2020
Nahoru