"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Nanovlákna v Evropském parlamentu
26.09.2006  zpět 

Nanovlákna v Evropském parlamentu


t-uni - zpravodaj Technické univerzity v Liberci

J.Kočárková

O nanotechnologiích a využití nanovláken chce v Evropském parlamentu hovořit europoslanec Vladimír Remek. Řekl to včera při své návštěvě v liberecké firmě Elmarco, která spolupracuje s Technickou univerzitou v Liberci při vývoji a aplikacích těchto moderních technologií. „V Evropě je snaha podporovat vědecký výzkum a jeho uplatnění v praxi. Je to jedna z možných cest, jak udržet konkurenceschopnost. Proto je vypracován systém rámcových programů na podporu vědy a výzkumu. Program nanotechnologií je celosvětově považován za perspektivní,“ řekl Remek. s tím, že se nanotechnologií zabýval už jako obchodní rada v Rusku.

"Zájem europoslance o naši práci vítáme. Monitorujeme možnosti, jaké získat zdroje pro další vývoj. Zatím jsme do vývoje Nanospideru investovali z vlastních zdrojů desítky milionů korun. Pro rozvoj velkých linek ale budeme potřebovat i jiné zdroje – nabízejí se například projekty ze státních programů, které umožňují dotovat investice. Pan poslanec Remek nám doporučil další oblasti, kde můžeme náš výrobek uplatnit, hovořili jsme i o možnostech zprůchodnění cest ke zdrojům," uvedl na včerejší tiskové konferenci generální ředitel Elmarca Ladislav Mareš.

Technická univerzita v Liberci vyvíjí společně s Elmarcem nové aplikace nanovlákenných textiliií, pro které jako první na světě vyvinuly technologický postup průmyslové výroby. Před nedávnem například představili nový zvukoabsorpční materiál "NANOSPIDER AcousticWeb". „ Nově patentovaný materiál má unikátní zvukoabsorpční vlastnosti. Absorbuje totiž hluk od 600 Hz výš, zatímco ostatní materiály, ať textilní nebo různé polyuretanové pěny, absorbují hluk až od 2000 Hz. Navíc je dvakrát až třikrát lehčí než tradičně používané materiály. Máme určité představy o jeho využití v automobilovém průmyslu, ve stavebnictví atd.,“ informoval prorektor TUL Oldřich Jirsák.

Euroroposlanec Remek k tomu dodal, že nanovlákna by díky svým vynikajícím filtračním schopnostem mohla v budoucnu pomoci při udržování kvalitního prostředí v kosmických stanicích.

česky anglicky
Středa 19.02.2020
svátek dnes: Patrik
zítra: Oldřich
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
388918

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2020, webmaster.
Datum poslední aktualizace 17.02.2020
Nahoru