"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Nanověda a nanotechnologie (2005-2009) (rozprava)
03.10.2006  zpět 

Nanověda a nanotechnologie (2005-2009) (rozprava - vystoupení v plénu EP, září)


Vladimír Remek, (GUE/NGL).

Vážení kolegové, jsem potěšen, že otázce nanovědy a nanotechnologií věnuje Evropský parlament svoji pozornost. Jak dokumentuje i zpráva, o které dnes diskutujeme a kterou chci ocenit a podpořit, hovoříme o technologii, která bude patřit v 21. století ke klíčovým. Je proto správné, že jsou nanověda a nanotechnologie mezi prioritami, kterým chce Evropská unie věnovat pozornost. Má to ale řadu jak pozitivních tak i negativních aspektů.

Mezi ty první řadím v zásadě pozitivní podporu, kterou vcelku napříč celým Parlamentem perspektivní technologie získávají. Zpráva dobře charakterizuje mimořádnou příležitost, která před námi v rozvoji nanotechnologií je. Evropa zatím krok v zásadě se světem drží. Jak jsem se právě před pár dny osobně přesvědčil při návštěvě města Liberec na severu Čech, např. výsledky práce tamní Technické univerzity a jedné z místních firem jsou ve výzkumu a aplikaci nanotechnologií doslova na špičkové světové úrovni, a to včetně produkce unikátního výrobního zařízení. Přitom záměrně zdůrazňuji, že jde o jedno z řady menších českých měst a nikoli o vědecký potenciál center, jako je Praha či Brno. Nanotechnologie podle mne jsou tedy šancí i pro menší státy, obecně pro menší subjekty. Rozvoj nanovědy a nanotechnologií potřebuje ovšem výraznou podporu nejen v České republice, ale v celé Evropě. Ostatní svět si to už uvědomuje. Kdo myslíte, že patří mezi nejčastější a nejaktivnější zájemce o informace o výsledcích práce vědců a techniků v Liberci? Pochopitelně jsou to lidé z jiných kontinentů, zejména ze Severní Ameriky, ale také z jihovýchodní Asie.

S tím souvisí i jeden z negativních aspektů rozvoje nanotechnologií v Evropě, a to je dle mého zatím nedostatečná ochrana duševního vlastnictví zejména v souvislosti s aplikacemi výsledků výzkumu do dalších oborů. Dalším úskalím je také zatím nedostatečná, já bych řekl hlavně komplikovaná a tím pádem těžko dosažitelná finanční podpora. I zpráva připomíná, že už teď vynakládají na tento obor Spojené státy 37 % celosvětově vydávaných prostředků zatímco Evropa jen 24 %, což je také méně, než dává Japonsko. A plánované finance v rámci sedmého rámcového programu za injekcemi do nanovědy a nanotechnologíí v USA opět zaostávají.

V závěru bych rád upozornil na ještě jeden výrazně pozitivní jev, o kterém jsem se osobně přesvědčil. Nanověda a nanotechnologie patří k velmi perspektivním mezi mladými lidmi se zájmem o vědu a techniku a o univerzitní studia. Nepropásněme tedy ani tuto šanci, jak dát rozvoji vědy a techniky v Evropské unii nový impuls. Buďme u toho, když se z předpony „nano“ – tedy trpaslíka či skřítka – rodí obr 21. století.

česky anglicky
Středa 19.02.2020
svátek dnes: Patrik
zítra: Oldřich
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
388919

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2020, webmaster.
Datum poslední aktualizace 17.02.2020
Nahoru