"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Uzavření Smlouvy o energetickém společenství Evropským společenstvím – Smlouva o energetickém společenství pro jihovýchodní Evropu (rozprava)
17.05.2006  zpět 

Uzavření Smlouvy o energetickém společenství Evropským společenstvím – Smlouva o energetickém společenství pro jihovýchodní Evropu (rozprava)


Vladimír Remek, za skupinu GUE/NGL.

Pane předsedo, vážení přítomní, pane komisaři, chtěl bych ocenit práci všech těch, kteří se na vypracování předložených dokumentů podíleli, zejména našeho zpravodaje, a souhlasím s jeho úvodním rozkladem a slovem včetně položených otázek. Co se týče Smlouvy samotné podařilo se podle mého názoru vytvořit akceptovatelnou platformu pro sdružování zemí – zatím nečlenů Unie – v daném regionu na bázi řešení energetických otázek s cílem dosáhnout jejich kompatibility s Evropskou unií. Vzhledem k tomu, že nejsem nekritickým zastáncem všemocnosti liberalizace trhu, oceňuji, že Komise vyjádřila záměr řešit související sociální aspekty v samostatném memorandu, což považuji za dobrý signál nejen pro občany regionu. Propojení energetických trhů se pak bezpochyby projeví i na vyšší bezpečnosti dodávek energií jak v oblasti jihovýchodní Evropy tak v celé Unii. I když na druhé straně nesdílím až tak velký optimismus, že propojení trhů zajistí lidem mimo jiné i levnější energii, alespoň v Čechách se tomu tak nestalo. A nakonec ještě jednu poznámku. Z mého pohledu nastává čas zabývat se otázkou vytvoření evropského nezávislého dispečerského centra přenosových sítí k řešení operativních problémů toků zejména elektrické energie v zemích Unie a jejich bezprostředních sousedů.

česky anglicky
Pátek 13.12.2019
svátek dnes: Lucie
zítra: Lýdie
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
383906

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 09.12.2019
Nahoru