"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
... ale čí zájmy vlastně budeme bránit? (zdroj MF Dnes)
31.01.2007  zpět 

iDNES.cz

... ale čí zájmy vlastně budeme bránit?


Hydepark

Deklarovaným cílem amerického protiraketového systému je údajně zvýšení bezpečnosti a eliminace rizik pocházejících z takzvaných „lotrovských států“. Při vší úctě k zastáncům tohoto zdůvodnění nesahají Spojeným státům takové země obrazně řečeno „ani po kolena“.

Mohou mít jakékoli ambice, ale nemají odpovídající potenciál – ani vojenský.

Snaha umístit k nám radarovou základnu je tak podle mne pokusem Američanů vylepšit si pozici světové supervelmoci a získat výhodu nad protivníky. Hraje se tu s námi na rovinu? Není to podobné jako se „zaručenými“ důvody pro útok na Irák? Někdo možná namítne, že na rovinu s námi nehráli ani Sověti, když k nám umisťovali vojska a základny. Nehráli. Souhlas neměli celonárodní, ale jen od tehdejší vlády, později označené za zrádcovsky promoskevskou. Ale dnes je opět ve hře jen vláda – hned se dere na mysl přívlastek proamerická – která se nás také nemíní ptát na názor. Ví asi, co by mohla slyšet.

Veřejné mínění se totiž přiklání spíš proti přítomnosti americké radarové základny u nás. Proto se nehodí ani referendum.

Společnost je podle posledních voleb rozdělena více méně na polovinu pravicově a polovinu levicově orientovanou. A vláda? Ta se drží nad vodou jen díky dvěma poslaneckým „silákům“ našeho politického nebe. Není tedy její mandát k tak závažným krokům, jako je odevzdání části naší suverenity, přinejmenším diskutabilní?

Je také skoro nedůstojné číst argumenty, podle kterých se netřeba bát skutečnosti, že příslušníci amerických sil vždy podléhají jurisdikci USA. Do armády prý přece neberou nikoho, kdo má za sebou i jen dva dopravní přestupky. Možná. Ale jak to bylo v případě, když americký letec neodpovědně způsobil havárii lanovky v italských Alpách a smrt dvaceti lidí? Ani italská vláda nic nezmohla, případ svého vojáka si v USA zametli pod koberec. A v Římě se nepokrytě mluvilo o omezené suverenitě Itálie na vlastním území.

Raketovou základnou prý posílíme svoji bezpečnost. Nevím, ale i vojín základní služby ví, že pokud někde stojí tak strategický objekt, jakým součást protiraketové obrany USA je, musí být prioritním cílem pro každého protivníka. Jeden z německých politiků to řekl výmluvně – je to jako přivést si teroristy rovnou domů. Zatím oním cílem, troufám si tvrdit, nejsme. Spojenců v irácké anabázi mají Američané víc, ani naše další zahraniční vojenská angažmá nejsou ojedinělá, záviděníhodné ropné ani jiné surovinové zdroje nemáme, globálním hráčem nejsme ani náhodou a ani sídlo Rádia Svobodná Evropa v Praze není právě středem zájmu světa.

I když ho v centru Prahy hlídáme tak, že nám nevadí omezení dopravy v okolí ani podezření, že si ostraha kolem budovy monitoruje pohyb lidí na hranici slušnosti, když ne porušování lidských svobod a práv...

Když kývneme na radary, vyšleme signál o dobrém spojenectví – to je další argument. Řekl bych, že jsme postoj už nejednou ukázali.

Účastí v Iráku, členstvím v NATO, Rádiu Svobodná Evropa jsme dali prostor v Praze za korunu... Na druhou stranu nemáme se Spojenými státy stále bezvízový styk. Možná přijde jako odměna právě za radary. Podivný obchod.

Na podobné úrovni je pak argumentace člena vlády, který shrnuje ekonomický přínos přítomnosti zhruba dvou stovek amerických vojáků slovy, že „hodně sní a hodně protopí...“ Stačí si zjistit, že Spojené státy nejen zcela zásobují z vlastních zdrojů základnu v Kosovu, ale třeba pro vojáky do Německa si vozí i pitnou vodu přes oceán.

Nemohu se tak zbavit dojmu, že se nám neříká všechno nebo se nám říká jen něco – a to platí i o skutečném cíli umístění radarové základny právě u nás.

Zatím vidím spíš víc otazníků, účelovosti a kličkování a zastírání než otevřené hry s občany. Pokud o ně vůbec jde...

***

Pravý cíl základny: posílit dominanci USA.


autor: Vladimír Remek


česky anglicky
Pátek 22.11.2019
svátek dnes: Cecílie
zítra: Klement
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
382137

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 18.11.2019
Nahoru