"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Zpráva o pokroku na cestě k přistoupení Bulharska a Rumunska (rozprava)
16.05.2006  zpět 

Zpráva o pokroku na cestě k přistoupení Bulharska a Rumunska (rozprava)


Vladimír Remek, (GUE/NGL).

Vážený pane komisaři, vážení přítomní, příslušné přístupové dohody Bulharska a Rumunska jsou uzavřeny. Unie by se měla o tyto státy rozšířit od prvního dne následujícího roku, ale termín je znovu zpochybňován. Dovolte mi pár poznámek, takříkajíc z vlastní zkušenosti. To proto, že jsme podobný tlak, jako zažívají v Bulharsku a Rumunsku, poznali u nás před vstupem do Unie. Také my jsme slyšeli, že Česká republika ještě není zcela připravena, ještě nedostatečně splňuje to či ono. Výsledkem je, že stále nemáme stejné podmínky jako tzv. staré členské země. Přitom si troufám tvrdit, že se stejnými podmínkami, jaké byly nastoleny např. pro Českou republiku, by měla problémy nejedna členská země bývalé unijní patnáctky.

A na Bulharsko a Rumunsko jsou požadavky možná ještě tvrdší. Zpochybňováním termínu vstupu do Unie, kladením nerovných podmínek vlastně vzbuzujeme nejistotu a jen podporujeme síly, které jsou v obou státech proti vstupu do EU. Navíc si do budoucna sami vytváříme odstředivou opozici uvnitř Unie, čímž pochopitelně neříkám, že bychom měli přehlížet třeba nedostatky s potíráním korupce v Bulharsku a v Rumunsku nebo projevu organizovaného zločinu, koneckonců jakožto i v ostatních členských státech Evropy. Ale není dobré, aby do Unie vstupovaly další země a jejich občané s pocitem druhořadosti a nerovnosti. V souvislosti s tím si myslím, že není naším cílem, aby se opakovala situace jako u nás. V České republice si totiž většina lidí podle průzkumu veřejného mínění myslí, že v Unii nepanuje rovnost a spravedlnost, tzv. staré členské země mají stále výhody novým zemím odpírané, dotace ostatním zakazované. A v případě Bulharska a Rumunska se jde přinejmenším stejnou cestou. Za všechny příklady jen jeden. Jaderná elektrárna Kozloduj – už několikrát zmiňovaná – je podle mezinárodních expertíz stejně bezpečná jako řada dalších v Evropě. Unie ale donutila Bulharsko jako podmínku vstupu část jaderných kapacit uzavřít a z exportéra elektrické energie bude dovozce. Otázkou je, v čí prospěch to nakonec je. Takže shrnuto a podtrženo vzbudili jsme v občanech Bulharska a Rumunska naději na členství v Unii a teď bychom s nimi neměli zacházet jako s rukojmími a licitovat o termínu vstupu. Možná, že bychom jako členské země, které mají i své ekonomické zájmy, mohly nakonec víc litovat než Bulhaři a Rumuni, kdyby k rozšíření k 1. lednu nedošlo.

česky anglicky
Čtvrtek 05.12.2019
svátek dnes: Jitka
zítra: Mikuláš
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
383338

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 02.12.2019
Nahoru