"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Hospodářské a obchodní vztahy mezi EU a Ruskem (rozprava)
21.06.2007  zpět 

Rozprava o budoucnosti Evropy (rozprava)


Vladimír Remek, za skupinu GUE/NGL

Vážená paní předsedkyně, vážení přítomní, zpráva na jedné straně konstatuje, že vztahy EU a Ruska jsou v obtížné ba kritické fázi, současně ale připouští, že vzájemná spolupráce má pro Unii i Moskvu zásadní význam.

A tady je podle mne východisko. EU by se měla v zásadě vrátit k věcné diskuzi nejenom o energiích, ale i o dalších problémech hospodářských vztahů s Ruskem, a to bez předpojatostí a psychologických zátěží vládnoucích zejména v řadě nových členských zemí. Rusko je dnes ekonomicky silnější také díky cenám ropy, a proto i razantnější v hájení svých zájmů, což je pochopitelné. Stejně je potřeba vidět, že Rusko už žije předvolebním časem. Mnohé kroky navenek tak dělá s ohledem na dopady uvnitř země. Nicméně ani to Rusko nezbavuje nutnosti zahodit jistou míru arogance v jednání. A když obě strany pochopí i řadu dalších okolností, třeba rostoucí ekonomickou sílu a energetické potřeby Číny nebo Indie, pak je naděje, že budeme opravdu spolupracovat. Jinak bude ztrácet Unie i Rusko.

česky anglicky
Čtvrtek 05.12.2019
svátek dnes: Jitka
zítra: Mikuláš
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
383338

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 02.12.2019
Nahoru