"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Rozhovor: Vladimír Remek - první Čech ve vesmíru a europoslanec
11.07.2007  zpět 

Rozhovor: Vladimír Remek - první Čech ve vesmíru a europoslanec

zdroj - http://www.europarl.europa.eu/ - 06-07-2007 - 08:01

Vladimír Remek se narodil v roce 1948 v Českých Budějovicích. Stal se prvním Čechem ve vesmíru a prvním kosmonautem, který nepocházel ze Sovětského svazu anebo z USA. Letěl od 2. do 10. března 1978 na palubě vesmírné lodi Sojuz 28 a komplexu Saljut 6. Jeho let trval 190 hodin a 18 minut. Později pracoval jako ředitel Muzea letectví a kosmonautiky v Praze a jako diplomat. V roce 2004 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu.


Otázky a odpovědi

Pane poslanče, když jste letěl v roce 1978 do vesmíru, byl jste prvním kosmonautem, který nepocházel ani z SSSR, ani z USA. Co znamenal váš tehdejší let pro Československo?

Vladimír Remek
Patřím ke generaci, která ještě pamatuje, kdy let do kosmu byl velkým snem lidstva. Letěl jsem do vesmíru jen 21 let po vypuštění první družice Sputnik na oběžnou dráhu a sedmnáct let po Gagarinovi. Pro Československo to byla velká událost. Při obletu zeměkoule jsme poslouchali nejrůznější stanice vysílající na krátkých vlnách a slyšeli jsme, jak v nespočetných jazycích skloňovali jméno mé vlasti i jména naší posádky: Remek a Gubarev.

Zde v Parlamentu se často setkávám s názorem, že jsem považován za prvního Evropana, který letěl do ve vesmíru. Je to asi dané tím, že Sovětský svaz byl spíše vnímán jako velmoc než jako součást Evropy. I když jsem to tenkrát takto neposuzoval, tak mě tento pohled dnes těší.

Ovlivnila Vás zkušenost vidět zeměkouli z vesmíru nějakým způsobem ve Vašem pohledu na život a na politiku?

Vladimír Remek
Změní se Váš pohled na naší planetu. Na oběžné dráze pochopíte, že naše zeměkoule není nekonečný svět. Vesmírná loď letí ve výšce kolem 350 km, což není nijak velká vzdálenost. Zeměkouli obletíte za hodinu a půl a během té doby si uvědomíte, jak křehký a omezený je prostor, na kterém je možný život.

Od prapočátků civilizací se lidé dívali na nebe a viděli padat hvězdy. Dnes víme, že se jedná o kosmická tělesa, která ve výšce pod 150 km vstoupí do atmosféry a shoří, případně jejich zbytek dopadne na zem jako meteorit. Z vesmírné lodě je vidíte hluboko pod sebou, jak vstupují do atmosféry - nejedná se o žádné hvězdy.

Napadne Vás přitom mnoho věcí, například že pohled mnoha lidí na svět, i těch mocných a nejmocnějších, je často velice omezený. Že tomu například ještě není tak dávno, kdy upalovali lidi za tvrzení, že země je kulatá.

V době šedesátých a sedmdesátých let panovala velká vesmírná euforie. Myslíte si, že projekty jako například budoucí výprava na Mars, anebo objevení nových planet mohou vzbudit podobné nadšení u dnešní mládeže?

Vladimír Remek
Nadšení bylo tehdy jiné, svět se posunul dál. V sedmdesátých letech jsme létali do vesmíru bez počítačů. Byl to svět bez mobilních telefonů, to si dnes umíme jen těžce představit. Pro mládež je vesmír ale nadále zajímavé téma. Přestože nejsem ekonom si myslím, že před případnou výpravou lidí na Mars bychom si měli dobře spočítat náklady a zvážit, zda průzkum Marsu pomocí technických přístrojů není efektivnější.

V Evropském parlamentu se zabýváte mimo jiné vesmírnou problematikou. Jak hodnotíte možnosti a potenciál evropského programu Galileo?

Vladimír Remek
Galileo bude první nevojenský navigační systém. Myslím si, že má velký potenciál, ale členské země EU se nejprve musí dohodnout na financování. Jinak hrozí, že se celý projekt dostane do potíží. Jedná se také o možnosti dostat hlavní sídlo systému Galileo do Prahy. To by byla jistě prestižní záležitost a myslím si, že Praha je pro takový projekt vhodným kandidátem.

Působil jste jako český diplomat v Moskvě, Rusko znáte ze svého profesního působení. Jak by podle Vás měly vypadat ideální vztahy Evropské unie a Ruska?

Vladimír Remek
Ideální vztahy neexistují, ani v soukromém životě. Je důležité si uvědomit, že Rusko je součástí Evropy, většina obyvatel země žije v evropské části Ruské federace. Za poslední dvě, tři století bylo Rusko důležitou součástí evropského vývoje, ovlivňovalo dění v Evropě.

Proto si myslím, že Evropská unie by se měla ve vzájemných vztazích vyvarovat často laciné kritiky poměrů v Rusku a chovat se k němu bez předpojatosti. Pro rozvoj budoucích vztahů je důležité, aby EU jednala s Ruskem jako rovný s rovným.

Děkujeme Vám za rozhovor.

česky anglicky
Pátek 22.11.2019
svátek dnes: Cecílie
zítra: Klement
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
382137

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2019, webmaster.
Datum poslední aktualizace 18.11.2019
Nahoru