"Per aspera ad astra" - "Přes překážky ke hvězdám"  
       
Zavedení a využívání evropského programu družicové radionavigace
05.09.2005  zpět 

Zavedení a využívání evropského programu družicové radionavigace


Vladimír Remek, za skupinu GUE/NGL.

Pane komisaři, dámy a pánové. Program Galileo je velmi ambiciózní, ale také vysoce vědecky i technicky náročný a proto je velice nákladný. Vyvolává tak nejen zájem, ale také různé názory a reakce. Na jedné straně je považován za projekt, který posiluje konkurenceschopnost Evropy vůči zbytku světa včetně Spojených států, které například ve vědě a technice máme jinak po většině co dohánět. Galileo totiž převyšuje obdobný americký, jenomže původně vojenský systém GPS. V současné době, kdy Evropská unie bojuje o přízeň veřejnosti v atmosféře debat o osudu Ústavní smlouvy, je tu navíc šance budovat projekt, který umožní vedle jiných výhod i vznik tisíců nových potřebných pracovních míst.

Na druhé straně dokážu pochopit hlasy, které poukazují na vysoké finanční náklady programu Galileo, i třeba nebezpečí jejich nehospodárného využití. Slyšet jsou nejen v naší frakci a jsou plně legitimní, neboť každodenní praxe z různých členských zemí nám přináší negativní příklady takového vynakládání finančních prostředků. Je pochopitelné, že si Evropský parlament musí ponechat možnosti a nástroje kontroly a dbát průhlednosti a efektivnosti vydávaných prostředků.

Mluví se také o tom, jestli adekvátně nesnížit finance na projekt Galileo v souvislosti s diskuzemi o celkovém snížení rozpočtu Evropské unie. Galileo právě přechází z úspěšné fáze vývoje a ověřování do fáze zaváděcí a vyslyšet volání po úsporách a chtít ušetřit za každou cenu mechanickými škrty, to je jako chtít po původně třístupňovém raketovém nosiči, aby vynesl objekt do vesmíru, i když mu jeden ze stupňů nedáte. Výsledkem bude to, že nebude nic.

A už jen poslední poznámku. Jsem osobně rád, že stejně jako já uvažuji o perspektivě projektu Galileo se širokým spektrem možností civilního využití i odpovědná místa v české republice a budování systému nejen podporují, ale podnikají příslušné praktické kroky k jeho zavedení.

česky anglicky
Středa 19.02.2020
svátek dnes: Patrik
zítra: Oldřich
Podporujeme, pomáháme, sponzorujeme
Vyhledávání:

Planetka - V.Remek
(2552)
Planetka - V.Remek (2552)
Počet přístupů:
388919

   
EU BelgieČeská republikaDánskoEstonskoFinskoFrancieIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMaltaNěmeckoNizozemskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoSlovenskoSlovinskoSpojené královstvíŠpanělskoŠvédsko
www.vladimirremek.cz © 2020, webmaster.
Datum poslední aktualizace 17.02.2020
Nahoru